Příští Alzheimer Café

05.12.2023
18:00

Prosincové AC bude věnované tématu aktivizace lidí s Alzheimerovou nemocí. Jak vzájemně komunikovat? Do kterých činností bychom je měli zapojovat? Jak a proč živit zájem o svět kolem a různé činnosti? Jak vůbec k člověku s Alzheimerovou nemocí přistupovat? Proč využívat přístup „tady a teď“ a k čemu nám naopak pomůžou znalosti z jeho historie? O komunikaci s nemocným Alzheimerovou nemocí si budeme povídat s aktivizační pracovníci Michaleou Berkovičovou z centra Seňorina.

09.01.2024
18:00

POZOR ZMĚNA!

Kvůli náhlé nemoci našeho původního hosta Johana Krizova, se kterou určitě najdeme náhradní termín, jsme našli adekvátní náhradu.

Téma zůstává stejné. Přijde ředitelka Nadačního Fondu Canisterapie Martina Holmanová s 8 měsíčním štěnětem zlatého retrívra Aisha. Kromě odpovědí na otázky moderátorky a účastníků předvede ukázky využití pejska při práci se seniory.

První Alzheimer Café v novém roce se ponese v duchu optimistického štěkotu a něžného kočičího mňoukání. Se specialistkou na péči o nemocné seniory si budeme povídat o zapojení domácích mazlíčků do aktivizace lidí s Alzheimerovou nemocí. Jaké benefity může toto spojení přinést, co od interakce člověka a zvířete můžeme očekávat a co bychom se mohli my sami od čtyřnohých přátel přiučit? Přijďte si pro pohlazení a pomocnou tlapku v úterý 9.1. v 18.00.

06.02.2024
18:00

Ženský a mužský mozek

MUDr. Julie Nováková Martínková

Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským mozkem, pokud jde o riziko, že onemocníme Alzheimerovou nemocí? Působí na ženy a muže stejné ochranné a rizikové faktory? A má pohlaví vliv na léčbu, rozvoj nemoci a schopnost vzdorovat všem jejím nástrahám? O tajemstvích ukrytých v našem mozku si budeme povídat s MUDr. Julií Novákovou Martínkovou z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

05.03.2024
18:00

Výživa lidí s demencí

MUDr. V. Kunová

Alzheimerova nemoc neznamená, že se do budoucna zaměříme pouze na zmírnění následků jejích dopadů. Pro svého blízkého chceme udělat mnohem víc. Víte například, zda by se měl změnit jídelníček nemocného? A pokud ano, tak jak? Měli bychom přidat cukr, protože o něm se říká, že je potrava pro mozek? Máme se snažit vařit dietně nebo zůstaneme u běžné stravy, na kterou byl blízký zvyklý před vypuknutím nemoci? A dokáže správné jídlo ochránit zdravého člověka? O výživě člověka s demencí a také o preventivní roli jídelníčku si budeme povídat se specialistkou na výživu MUDr. Václavou Kunovou.

02.04.2024
18:00

Často slýcháváte o nefarmakologických metodách, ale není vám úplně jasné, co si pod tím představit? Johana Křížová, která se věnuje gerontologickému poradenství, péči zaměřené na potřeby seniorů, vzdělávání v oboru demence a pozitivní péči, vás seznámí s několika základními charakteristikami těchto metod. Nefarmakologické metody totiž mohou velmi příznivě ovlivnit vztah mezi seniorem a pečujícím a dokonce i zmírnit určité symptomy demence. Odnesete si také pár konkrétních případů, jak a kdy tyto metody využít při péči o lidi s demencí, tak aby bylo všem lépe. 

07.05.2024
18:00

Další setkání v Alzheimer Cafe bude ve znamení fyzické a duševní rovnováhy nemocných s demencí. Jak s nimi o jejich nemoci mluvit? Jak vysvětlovat jejich stav? Jak je motivovat k pravidelným návštěvám lékaře? Kdy je lepší cestu do ordinace odložit a kdy je naopak nutná? Přijďte si popovídat s geriatrem Danielem Hudečkem o praktických věcech kolem lékařské péče o nemocné s Alzheimerovou nemocí.

07.11.2023
18:00

Tentokrát se podíváme na historické souvislosti a s naším hostem, doc. MUDr. Ivou Holmerovou, rozebereme důvody, proč před mnoha lety vznikla Česká alzheimerovská společnost, a to i s odkazem na vývoj evropské strategie Alzheimer Europe. Jak se v čase vyvíjela a proměňovala kvalita a filosofie péče u nás v ČR. Paní docentka, jakožto zakladatelka ČALS a Gerontologického centra, pohovoří také o tom, jaké vydávají praktické pomůcky, brožury a studie usnadňující práci pečujícím osobám. Dále představí projekty v rámci ČR i Evropy, které pomáhají právě pečujícím a do kterých se mohou zapojit pacienti a jejich rodiny. Součástí rozhovoru budou praktické otázky, které mohou klást na místě rodinní i profesionální pečující o blízké s demencí.

03.10.2023
18:00

Říjnové Alzheimer Cafe přivítá neuroložku a výzkumnou pracovnici MUDr. Kateřinu Sheardovou, Ph.D, se kterou si budeme povídat, jak pomocí mindfulness aktivit a dalších technik zaměřených nejen na trénink mozku, ale i celkové vyladění psychiky, zmírňovat dopady Alzheimerovy nemoci a ostatních neurodegenerativních onemocnění. Tipy a rady budeme mít nejen pro nemocné, ale i pro pečující, neboť i oni potřebují vzdorovat neblahým dopadům chronického stresu.

Přijďte, poradíme vám.

05.09.2023
18:00

Zdravotní právo

JUDr. Barbora Steinlauf

Příští Alzheimer Café nás čeká po prázdninách, a to jako vždy, první úterý v měsíci, tedy 5. září. Přivítáme právničku Barboru Steinlauf, jež se specializuje na zdravotní právo. Hostem večera nebude poprvé a tak rozšíříme a doplníme informace o všech právních aspektech spojených s onemocněním demencí. A to nejen těch, které se týkají nemocného, ale i jeho rodiny. Co je z právního hlediska nutné po vyřčení diagnózy vyřešit nejdřív? V čem se lidé nejvíc ztrácejí? A kde mohou hledat základní právní pomoc? Přijďte, poradíme vám.

06.06.2023
18:00

Jak předcházet proleženinám

MUDr. Hana Poláková

I drobné poranění, jako je třeba tříska nebo štípnutí komára, může člověka s behaviorální poruchou
nepříjemně rozrušit. Co ale pak větší rány, kterým se čas od času nevyhne nikdo? A jak se vyvarovat
proleženin neboli dekubitů u pacientů s omezeným pohybem? Partie, na kterých nemocný většinou
času leží nebo sedí, jsou totiž vystavené stálému tlaku, k němuž není lidská pokožka přizpůsobená.
Kvůli stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou podložkou neprokrvuje, což má za následek
odumírání tkáně a hrozí i otrava krve. Tento černý scénář ale nenastane, pokud budete vědět, jak
s člověkem s omezenou hybností zacházet, na co si dát při péči v domácím prostředí pozor.
V červnovém Alzheimer Café si o tom budeme povídat s gerontoložkou Hanou Polákovou, která se ve
své praxi specializuje na chronické a obtížně se hojící rány.