Příští Alzheimer Café

07.01.2025
18:00

Jak zvládat náročné situace

Mgr. Martina Chmelová

Péče o nemocného je náročná situace, kterou občas ještě komplikují příbuzní. Jak se vyrovnat s tlakem okolí, jak se vyrovnat sám se sebou a jak se vyrovnat s očekáváním nemocného? Hostem lednového AC bude psychoterapeutka Mgr. Martina Chmelová.

03.12.2024
18:00

Duchovní otázky nemocných seniorů

Mgr. Věra Suchomelová, Th.D.

Poslední Alzheimer Cafe letošního roku věnujeme duchovním otázkám nemocných seniorů. Je totiž důležité pečovat nejen o tělo, ale také o duši našich blízkých. Co jí prospívá a co naopak škodí, jak aktivizovat mysl a co duše nás všech potřebuje nejvíc?

05.11.2024
18:00

Odcházení našich blízkých

MUDr. Irena Závadová

V dušičkovém týdnu otevřeme nelehké téma, a to odcházení našich blízkých. Primářka oddělení Dlouhodobé lůžkové péče z Nemocnice Mělník Irena Závadová si s námi bude povídat o potřebách umírajícího. Za jakých okolností si ho můžeme nechat doma v kruhu rodinném, jakou péči mu zajistit a jak se na odchod připravit po psychické stránce.

01.10.2024
18:00

Neurolog Jiří Cerman z FN Motol, který se zabývá výzkumem Alzheimerovy nemoci, bude mluvit o tom, jak vypadá vyšetření pacienta s podezřením na AN. Co všechno lékař potřebuje vědět, aby mohl pacienta dobře vyšetřit? Proč se dělají psychologické testy, odběry krve a proč nejsou vyšetření u všech pacientů navlas stejná? Co je důležité vědět z hlediska záchytu nemoci a proč platí, čím dříve, tím lépe, když stejně nemáme na Alzheimerovu nemoc lék?

Moderuje Mgr. Šárka Kovandová, ředitelka Alzheimer nadační fond

03.09.2024
18:00

Sendvičová generace je pojem, který se netýká jen těch, kteří pečují zároveň o děti i rodiče, ale samozřejmě i pečujících o nemocné s Alzheimerovou nemocí. Jak si poskládat život, abychom nemocnému ulehčili, ale zároveň nepřišli o kontakt s ostatními členy rodiny? Kde můžeme ubrat a co naopak nesmíme vypustit? Jak poznáme, že už nám starosti přerůstají přes hlavu? Přijďte si poslechnout povídání s psychoterapeutkou MUDr. Kateřinou Cajthamlovou a případně se podělit o svoje zkušenosti.

04.06.2024
18:00

– S čím se v každodenním životě potýkají neformální pečující?
– Jaké jsou největší překážky v tom, abychom o své blízké pečovali sami? Nevědomost? Strach? Nebo legislativa?
– A jak se těch překážek zbavit?
– Jak obecně komunikovat s veřejností o demenci, jak informovat okolí, jak vysvětlovat, o co vlastně jde?
– Jak jednoduše vysvětlit, co je demence a jaké jsou její projevy?
– O co bychom měli naše okolí požádat?
– S jakými problémy se nejčastěji potýkají neformální pečující a jak je řešit?
– Na jaké reakce okolí se musí pečující připravit? 

Přijďte si popovídat s červnovým hostem, kterým bude zástupkyně společnosti Dementia. Tato společnost pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence a také s osvětou nemoci ve veřejném prostoru.

07.05.2024
18:00

Další setkání v Alzheimer Cafe bude ve znamení fyzické a duševní rovnováhy nemocných s demencí. Jak s nimi o jejich nemoci mluvit? Jak vysvětlovat jejich stav? Jak je motivovat k pravidelným návštěvám lékaře? Kdy je lepší cestu do ordinace odložit a kdy je naopak nutná? Přijďte si popovídat s geriatrem Danielem Hudečkem o praktických věcech kolem lékařské péče o nemocné s Alzheimerovou nemocí.

02.04.2024
18:00

Často slýcháváte o nefarmakologických metodách, ale není vám úplně jasné, co si pod tím představit? Johana Křížová, která se věnuje gerontologickému poradenství, péči zaměřené na potřeby seniorů, vzdělávání v oboru demence a pozitivní péči, vás seznámí s několika základními charakteristikami těchto metod. Nefarmakologické metody totiž mohou velmi příznivě ovlivnit vztah mezi seniorem a pečujícím a dokonce i zmírnit určité symptomy demence. Odnesete si také pár konkrétních případů, jak a kdy tyto metody využít při péči o lidi s demencí, tak aby bylo všem lépe. 

05.03.2024
18:00

Výživa lidí s demencí

MUDr. V. Kunová

Alzheimerova nemoc neznamená, že se do budoucna zaměříme pouze na zmírnění následků jejích dopadů. Pro svého blízkého chceme udělat mnohem víc. Víte například, zda by se měl změnit jídelníček nemocného? A pokud ano, tak jak? Měli bychom přidat cukr, protože o něm se říká, že je potrava pro mozek? Máme se snažit vařit dietně nebo zůstaneme u běžné stravy, na kterou byl blízký zvyklý před vypuknutím nemoci? A dokáže správné jídlo ochránit zdravého člověka? O výživě člověka s demencí a také o preventivní roli jídelníčku si budeme povídat se specialistkou na výživu MUDr. Václavou Kunovou.

06.02.2024
18:00

Ženský a mužský mozek

MUDr. Julie Nováková Martínková

Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským mozkem, pokud jde o riziko, že onemocníme Alzheimerovou nemocí? Působí na ženy a muže stejné ochranné a rizikové faktory? A má pohlaví vliv na léčbu, rozvoj nemoci a schopnost vzdorovat všem jejím nástrahám? O tajemstvích ukrytých v našem mozku si budeme povídat s MUDr. Julií Novákovou Martínkovou z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.