O nás

Alzheimer Café jsou setkání lidí s Alzheimerovou nemocí nebo jinou formou demence, jejich blízkých a odborníků. Každé první úterý v měsíci mohou u kávy sdílet své obavy, zkušenosti i veselé momenty spojené s péčí. V bezpečném prostředí se od pozvaného odborníka dozvídají potřebné informace a zjišťují, že v tom nejsou sami.

Proč to děláme

Seniory se syndromem demence a jejich blízké potkáváme v pracovním životě a s nemocí máme i osobní zkušenost. Víme, jaké problémy do rodiny přináší. O potížích, se kterými se nemocní i pečující každý den potýkají, se navíc těžko mluví. Na Alzheimer Café mohou najít své spojence a získat informace od renomovaných odborníků.

Pro koho je Alzheimer Café

Vítán je kdokoliv, koho toto téma zajímá, je jedno, jestli to je z osobních, profesních nebo jiných důvodů. Kouzlo Alzheimer Café spočívá v tom, že nabízí prostor nejen pro pečující, ale také pro lidi se syndromem demence. Pokud jim to nemoc dovoluje, mohou přijít v jakékoliv její fázi.

Jak to funguje

Na každé setkání je proto zván odborník, který během rozhovoru s moderátorem poskytuje užitečné a zajímavé informace o tématu, které souvisí s Alzheimerovou nemocí. Pozvaného odborníka se kdokoliv může na cokoliv zeptat.

Jak dlouho Alzheimer Café trvá

Snažíme se, aby všechna setkání byla co nejméně formální, a tak ani čas není přísně regulovaný. Většinou se délka Alzheimer Café pohybuje okolo dvou hodin.

Jak Alzheimer Café probíhá

Návštěvníci mohou přicházet kdykoliv mezi mezi 17:30 a 18:00, dát si kafe či čaj a udělat si pohodlí. Následuje vždy zhruba dvacetiminutový rozhovor moderátora s hostem, během kterého je představeno dané téma. Po pauze, která následuje, se mohou návštěvníci ve společné diskusi zeptat hosta i ostatních návštěvníku na cokoliv, co je k tématu zajímá. Po skončení tohoto programu jsou všichni vítání ještě chvíli zůstat, popovídat si, a celý večer tak společně uzavřít.

Kde a kdy se Alzheimer Café koná

Alzheimer Café se koná každé první úterý v měsíci od 18:00 v kavárně Mlsná Kavka, v ulici Sokolovská 327/29, Praha 8.

Alzheimer Café je zdarma

Díky podpoře dárců, jako je mib:con, Nadace Kooperativa nebo Nadace České spořitelny, je Alzheimer Café zdarma. Stačí jen dobrá nálada a chuť dozvědět se společně o demencích něco nového.

Účast nemusíte předem hlásit

Na jednotlivá Alzheimer Café se nemusíte registrovat předem ani na místě. Přijít a odejít můžete kdykoliv. Účast na jednom setkání vás nijak nezavazuje k těm dalším. Takže pokud budete mít chuť, stačí prostě jen přijít, rádi vás uvidíme.

Cílem setkání u kávy je také detabuizace tématu. S problémem se potýká více než 180.000 českých rodin a všem pomůže, když se o Alzheimerově chorobě a dalších formách demence bude více a otevřeněji mluvit.