Příští Alzheimer Café

03.11.
18:00

VIDEO – Plánování péče

MUDr. Mgr. Daniel Hudeček, Ph.D.

Plánování péče s sebou nese mnoho různých otázek, jejichž odpovědi jsou jen málokdy zcela jednoznačné. Zorientovat se v dostupných možnostech, najít způsob péče a podpory, který bude příjemný jak člověku s demencí tak i jeho blízkým, a připravit se na možné změny v budoucnu nebývá zpočátku snadné. Navíc když mnohdy i v rámci rodiny panuje vícero názorů.
Jak tedy s plánováním péče začít, na co se zaměřit? Jak nad péčí přemýšlet a jak o ní společně mluvit? Co obnáší péče doma a co dělat, když péče doma není možná? Jak postupovat dál? Jak komunikovat s blízkým o přemístění do domova? Jaká jsou kritéria výběru vhodného domova a jak se s případným přemístěním vyrovnat?

Na tyto a další otázky týkající se péče o blízkého s demencí se budeme ptát našeho hosta, zkušeného geriatra a praktického lékaře MUDr. Mgr. Daniela Hudečka, Ph.D.

Video zveřejníme na našem FB profilu.

Další témata připravujeme

Další témata i s jejich řečníky zde budeme průběžně zveřejňovat.

—- Minulá Alzheimer Café —-

Default text value

06.10.
18:00

VIDEO – Komunikce s lidmi s demencí a předcházení problémovému chování

MUDr. Martin Cikhart a Mgr. Antonín Kupec

Vlivem postupující demence mohou lidé přicházet o schopnost komunikovat tak, jak jsme běžně zvyklí. Neznamená to však, že již nemají, co říct, nebo že nemají pocity a potřeby, které by chtěli se svým okolím sdílet. Vhodná a citlivá komunikace je právě proto ve všech fázích nemoci velmi důležitá. Vzájemné porozumění může snížit míru frustrace a pomoci pochopit chování člověka s demencí ve chvílích, kdy už jej on sám není schopen vysvětlit.

Jak spolu ale správně komunikovat? Čeho se vyvarovat? Jak předcházet nedorozumění a následnému stresu? Jaké verbální a nonverbální prostředky nám mohou pomoci? Jak se spolu domluvit v různých fázích nemoci? A jak k sobě navzdory nemoci a jejím důsledkům najít cestu?

Na toto téma přijali naše pozvání  MUDr. Martin Cikhart a Mgr. Antonín Kupec, terapeuti z Palaty – Domova pro zrakově postižené a my se na ně i na Vás těšíme!

Video zveřejníme na našem FB profilu.

23.09.
17:00

ZRUŠENO – AC Chomutov: Vyšetření paměti a diagnostika syndromu demence

Mgr. Adéla Fendrych Mazancová, Mgr. Kateřina Čechová

Vyšetření paměti je jen jednou ze součástí komplexního vyšetření při podezření na demenci nebo jinou kognitivní poruchu. Díky takovému vyšetření je možné včas stanovit přesnou diagnózu nebo naopak vyvrátit některé obavy. Ne vždy totiž musí stejné příznaky znamenat stejný výsledek, a tedy ne vždy je ztráta paměti jasným ukazatelem demence.

Jak vyšetření paměti probíhá? Pro koho je určeno a jak jsou jeho výsledky přesné? Lze jít na takové vyšetření preventivně? Při jakých příznacích? Na tyto a další otázky budou v rámci historicky prvního Alzheimer Café v Chomutově odpovídat sympatické neuropsycholožky Mgr. Adéla Fendrych Mazancová a Mgr. Kateřina Čechová.

Tyto dámy jsou také společně s další kolegyní, Mgr. Hanou Markovou, autorkami knihy V bludišti jménem Alzheimer, kterou návštěvníkům Alzheimer Café představí, zájemci si knihu mohou na místě i zakoupit.

Alzheimer café se bude konat v Café Atrium, Palackého 4995/85, Chomutov – areál městské knihovny. Moc se na Vás těšíme.

Štítky:, ,
01.09.
18:00

Alzheimerova nemoc: proč a jaké změny přináší?

prof. MUDr. Jan Laczó, Ph.D.

Období těsně po zjištění diagnózy bývá velmi těžké a pojí se se spoustou otázek. Co mě teď čeká? Proč mi některé věci dělají potíže? Jak bude nemoc postupovat a jak se bude můj stav měnit? Kolik máme času? O tom, jaké změny Alzheimerova nemoc přináší, jaké má fáze, nebo o tom, jak a proč postihuje paměť, myšlení či řeč, bude na zářijovém setkání povídat neurolog prof. MUDr. Jan Laczó, Ph.D.

04.08.

Letní přestávka

V létě pravidelné Alzheimer Café nebude. Přejeme Vám i Vašim blízkým hezké léto a budeme se na Vás opět moc těšit v září.

07.07.
18:00

Letní přestávka

V létě pravidelné Alzheimer Café nebude. Přejeme Vám i Vašim blízkým hezké léto a budeme se na Vás opět moc těšit v září.

02.06.
18:00

VIDEO – Vyšetření paměti a diagnostika syndromu demence

Mgr. Hana Marková, Ph.D. a Mgr. Kateřina Čechová

Vyšetření paměti je jen jednou ze součástí komplexního vyšetření při podezření na demenci nebo jinou kognitivní poruchu. Díky takovému vyšetření je možné včas stanovit přesnou diagnózu nebo naopak vyvrátit některé obavy. Ne vždy totiž musí stejné příznaky znamenat stejný výsledek, a tedy ne vždy je ztráta paměti jasným ukazatelem demence.

Jak ale takové vyšetření probíhá? Pro koho je určeno a jak jsou jeho výsledky přesné? Lze jít na takové vyšetření preventivně? Při jakých příznacích?

Hosty video rozhovoru,  který zveřejníme na našem fb profilu, budou stejně jako minulý rok neuropsycholožky Mgr. Hana Marková, Ph.D. a Mgr. Kateřina Čechová.

07.04.
18:00

VIDEO – Ošetřování a zdravotní péče o člověka s demencí

Lucie Zdechovanová

Záznam videa najdete TADY.

Update: Sejít se tentokrát bohužel nemůžeme, ale Alzheimer café bude. Rozhodli jsme se, že pro Vás s naším hostem, všeobecnou sestrou Lucií Zdechovanovou, natočíme alespoň video. Pokusíme se probrat vše, co bychom společně s Vámi probrali na běžném setkání, a Vy si vše můžete pustit v pohodlí svého domova. Video bude k vidění na našem facebooku.

Většina rodin čelí v určité fázi onemocnění volbě, zda o svého blízkého pečovat doma nebo ne. S postupující nemocí se charakter péče mění, a běžným úkonem se tak stává také ošetřování, pomoc s hygienou nebo s přijímáním stravy. Málokdo má ale s takovou péčí předem zkušenost a výsledné rozhodování o formě péče je o to těžší, když nevíme, co nás čeká. Jsme proto moc rádi, že můžeme na Alzheimer café přivítat Lucii Zdechovanovou, všeobecnou sestru specializující se na hojení ran, která nám toto téma více přiblíží.

Budeme si společně povídat o tom, jak se může rodina na ošetřování člověka s demencí připravit. Dozvíme se, co jsou běžné úkony, které k ošetřování blízkého v domácím prostředí patří, jaké pomůcky lze využít při hygieně nebo při polohování, jaká je prevence pádů, jak pracovat s proleženinami a jejich ošetřováním i o dalších aspektech péče.